İstanbul’un en kapsamlı güzellik merkezi Aslı Sadıkoğlu Nail Spa Beauty’da kişisel bakım seanslarınız için premium hizmet alın.

+90 (216) 266 70 80

info@aslisadikoglu.com

Makyaj Tarihçesi Nedir?

391 Görüntülenme0 Yorumlar

M.Ö. 4000 yılında, Eski Mısır’da ortaya çıktığı düşünülen makyaj, ilk olarak gözlere çekilen sürme biçiminde varlık göstermeye başlar.

Mısırlıların makyaj yapma sebebi sert hava koşullarından korunmak içinmiş. Vücutlarına çeşitli kremler kullanan Mısırlıların amacı ciltlerini nemlendirmek ve çeşitli dezenfekte yöntemleri ile de böcekleri vücutlarından uzak tutmaktı.

Kalıcı makyaj seanslarınız için alanında uzman ekibimizden premium hizmet alın.

Aslı Sadıkoğlu Nail Spa Beauty

Makyaj, binlerce yıldır insanlığın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Yüzyıllar boyunca kadınlar gözlerini karartmak için yanmış kibrit, dudaklarını renklendirmek için çilek kullandılar. Bazı kültürlerde kadınlar, eski günlerde güzel kabul edilen solgun görünümü vermek için arsenik, kurşun, cıva ve hatta sülükleri bile kullandılar. Neyse ki, görünüşümüzü geliştirmek için zehirli ve ölümcül karışımlar kullandığımız günlerden çok uzun bir yol kat ettik.

Günümüzün milyarlarca dolarlık kozmetik endüstrisi, ürünlere neleri dahil edip edemeyeceği konusunda katı hükümet düzenlemeleri ile karşı karşıya olmakla birlikte güvenli üretim yönergelerini izlemektedir. Bugün, kozmetik ürünlerinizden alacağınız en ciddi yaralanma, cildiniz için çok sert bir üründen kaynaklanan tahriş veya üründeki bir koku veya koruyucudan kaynaklanan alerjik döküntüdür. Yine de, onlarca yıllık güvenlik testlerine ve birçok endüstride benzeri olmayan bir güvenlik kaydına rağmen, kozmetik bileşenlerinin tehlikeleri hakkında dolaşan birçok efsane var.

Batı tarihinin birçok noktasında kozmetik kullanım hoş karşılanmadı. Örneğin, 19. yüzyılda Kraliçe Victoria, makyajın uygunsuz, kaba ve yalnızca aktörler tarafından kullanılması için kabul edilebilir olduğunu kamuoyuna ilan etti. Büyük kozmetik firmalarının en büyüğü, Eugene Schueller tarafından 1909’da Fransız Zararsız Saç Boyama Şirketi olarak kurulan L’Oréal’dir (şu anda %26’sı Liliane Bettencourt’a ve %28’i Nestlé’ye aittir; kalan %46’sı halka açıktır).

Modern makyaj geleneksel olarak esas olarak kadınlar tarafından kullanılmasına rağmen, giderek artan sayıda erkek, kendi yüz özelliklerini geliştirmek veya kapatmak için genellikle kadınlarla ilişkilendirilen kozmetik ürünleri kullanıyor. Kapatıcı, kozmetik bilincine sahip erkekler tarafından yaygın olarak kullanılır. Kozmetik markaları özellikle erkeklere özel kozmetik ürünler piyasaya sürüyor ve erkekler bu ürünleri giderek daha fazla kullanıyor.

Sonraki Yazı

Cilt Tipleri ve...

Benzer Yazılar

Cildi Güzelleştiren Meyveler (ID: 57)

Sağlıklı Bir Cilt İçin Mutlaka Tüketmeniz Gereken

Sağlıklı ve parlak bir cilt için mutlaka diyetinize dahil etmeniz gerektiğini düşündüğümüz en iyi

Cilt Tipleri ve Özellikleri (ID: 3412)

Cilt Tipleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cilt tipi genetik tarafından belirlenir ancak diğer faktörlerden de etkilenerek zamanla değişebilir. Bu özelliklere

Yorumlar

Kişisel bilgileriniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare